GUNNAR JONN, olja på duk, dubbelsidig, ej signerad.
Tivoli. 138 x 176
Duken med flera lagningar (lappar). Fläckar av fukt. Ytsmuts. Sned spännram.
Konstnärens familj
Gunnar Jonn, John Gunnar Andersson, debuterar 1929 och har sin första separatutställning 1933. Hans bilder karakteriseras av ett expressivt, ofta mörkt, måleri. Hans stora bilder är spekulationer över livet och människans drama, där själva skönmåleriet är av underordnad betydelse (Svenskt konstnärslexikon)