Arne Jones E1299

Gunnar Jonn

(Sverige, 1904-1963)
Gunnar Jonn
(Sverige, 1904-1963)

GUNNAR JONN, olja på duk, signerad och daterad -58.

"Blå timme II". 100 x 116 cm.

Sned spännram. Mögel, bucklig duk, ytsmuts.

Proveniens

Konstnärens familj

Gunnar Jonn, John Gunnar Andersson, debuterar 1929 och har sin första separatutställning 1933. Hans bilder karakteriseras av ett expressivt, ofta mörkt, måleri. Hans stora bilder är spekulationer över livet och människans drama, där själva skönmåleriet är av underordnad betydelse (Svenskt konstnärslexikon)

Utropspris
2 500 SEK