CARL FREDRIK VON BREDA, Olja på duk.
Porträtt av engelsk herre. Duk uppklistrad på pannå 76 x 64 cm. samtida ram.
Duk uppklistrad på pannå, retuscher, krackelerad, gulnad fernissa.
A tergo ägarsigill i röd lack för greve Johan Henrik Tawast (1763-1841).