KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Skrindan", OPE, möbler, 1900-talets andra hälft.
Stomme av valnöt. Lösa stoppade plymåer på skinnband. Märkta OPE. Sitthöjd ca 37 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Torrsprickor vid skinnband.