LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, mässing, märkt Holmström, 1900-talets andra hälft.
Fem lösa ljusarmar. Höjd ca 25 cm.
Ytskikt med smärre slitage.
Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.