DRÄKTVÄRJA, 1700/1800-tal

DRÄKTVÄRJA, 1700/1800-tal

Fästet från sent 1800-tal med metallindad kavel. Med en äldre rak stukatklinga med rik dekor. Längd ca 92 cm.

Åldersbetingat slitage. Missfärgad. klingan med hack. Fläckar. Omarbetad.

Utropspris
3 000 SEK