HERTHA BENGTSON, servis, 41 delar, "Blå Eld", Rörstrand.
Bestående av sju vita skålar (diameter 18,5 cm, 2 med nagg, slitage), sex olika små vita fat (diameter 19-23 cm, skador), oval vit skål (längd 20 cm), fem ovoida blå fat (längd 28-40,5 cm, två med nagg, slitage), fem blå ovoida skålfat (längd 25-28 cm, 1 med nagg), sju ovoida blå fat (längd 16,5 cm, omfattande skador, en lagad). sex äggkoppar (tre med nagg), två karotter med lock (en med sprickor), tekanna, mjölkkanna, blå skål (längd 13 cm), blå skål, (längd 25 cm, nagg), ett extra lock medföljer.
Nagg, skador, lagning, krackelyr.