KARMSTOLAR, Nyklassicism, omkring år 1900.
Bronserade samt med fast stoppad klädsel. Dekor av fjällskärning samt ovan benen fleuroner. Sitthöjd ca 43 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Färgbortfall. Torrsprickor. Fläckar och skador vid klädsel.