Målad. Genombrutna gavlar. Skuren dekor med bl a girlander. Lös stoppad sits. Två lösa plymåer. Sitthöjd ca 49 cm. Längd ca 207 cm.
Slitage. Senare målning. Senare klädsel. Förstärkningar. Lagningar. Torrsprickor.