silver, manuell, med olika slipade vita och blå pastestenar, ljus urtavla med svarta arabiska siffror, länk i silver, längd ca 180 mm, boett stämplad London, 1928 samt importstämpel för Bienne, Schweiz, 1917-1934, armband med importstämpel för Bienne, Schweiz, 1917-1934. Totalvikt ca 19,1 g.
Slitage. Repor. Dekorbortfall (några blå stenar saknas). Går ej.