MATBORD, regencystil, England, 1900-talets början.

Mahogny. I tre sektioner, dekor av inläggning kring kanten, pelarben med metallskodda fötter med hjul. Två iläggsskivor. Längd 75+74,5+75 (iläggsskivor bredd 45 cm vardera), bredd 125, höjd 75 cm.

Slitage, märken. Sammanfogningskonstruktion ej genomgången.

Utropspris
4 000 SEK