CARL FAGERLUND, ett par liknande bordslampor, Orrefors, 1950-/60-tal.
Klarglas med rött underfång. Signerad Orrefors med modellnummer "RD 1480". Höjd 51 cm inkl skärmhållare.
Slitage. En lampa med missfärgade limrester vis färste. Ej funktionstestade, stickproppar saknas.