Diamanter, totalt ca 0.64 ct. Ø ca 9.15 och 9.55 mm. Stämplade A Abbeus, Stockholm, 1936, 18K guld. Skruvstift. Höjd ca 2.2 cm. Totalvikt ca 3 g.
Diamanterna med inneslutningar som når ytan. Odlade pärlorna av ojämna formen med ojämnheter på ytan. Bruksslitage.