IKON I KIOTA, Ryssland, stämplad EK, sent 1800-tal.

Tecknets Gudsmoder. Tempera på pannå. Risa, förgyllt silver samt emalj. Ikonens mått 18 x 14,5 cm. Kiotans mått 25,5 x 22 cm.

Något löst sittande gloria samt glasskiva. Möjligen senare gloria. Ställvis anlupen. Delvis otydliga stämplar. Dekorbortfall.

Utropspris
1 500 SEK