LEO HOLMGREN, taklampa, glas, Glössner, signerad och daterad -46.
Kupa av blästrat glas med dekor av skytt och hjort. Signerad GLÖSSNER -46 Komp. Holmgren. Stång av gulmetall med tre ljuspunkter. Diameter 67,5 cm. Höjd ca 60 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Nagg. Fläckar på metallen.