FAT, 3 st, flintgods, "Teresia" och "Tage", Rörstrand, omkring 1900/1900-talets första kvartal.

"Teresia" var i produktion 1892-1902 samt "Tage" var i produktion 1908-1926. Blå dekor. Längd 25 - 38 cm.

Bruksslitage. Enstaka nagg. Ett fat missfärgad. Tillverkningsdefekter och krackelyr.

Utropspris
1 500 SEK