DUK SAMT SERVISDELAR, 62 delar, "Prinzess", KPM, Tyskland, omkring 1900-talets mitt.

Duk av linnedamast med mönster av stiliserade franska liljor och lagerkransar. Servis med grön kantdekor med förgyllda detaljer. Tolv mattallrikar (24,3 cm), elva lunchtallrikar (23,8 cm), nio desserttallrikar (21 cm), tio assietter (17,5 cm), elva djupa tallrikar (24 cm), terrin med lock, såsbåt, två kvadratiska serveringsskålar samt fem serveringsfat.

Bruksslitage. Ca två delar med nagg, varav en stor på såsbåt. Någon tillverkningsdefekt. Ställvis bortskavd dekor. Duk med fläckar och brodyr.

Utropspris
2 000 SEK