ILMARI TAPIOVAARA, FÄLLSTOL, "Kongo", Asko. Modellen formgiven 1954.
Vitmålad, tvådelad trästomme i med ribbor. Lösa plymåer.
Senare plymåer och målning. Slitage.
Sidorna 46-47 i boken "Ilmari Tapiovaara, muotoilu ja elämä" av Pekka Korvenmaa, Susanna Aaltonen, Suvi Saloniemi, Aila Svenskberg, Jonathan M Woodham. Designmuseo, Lönnberg Painot oy, Helsingfors 2014.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer