BEN AF SCHULTEN, fåtölj 444 och fotpall 445 för Artek, 1900-talets slut.
Original klädsel. Plymåer och nackkudde med dragked.
Bredd 70 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 90 cm.
Fotpall, mått 58 x 41 cm, höjd 35 cm.
Bruksslitage. Fåtölj med skador på lackytan/skador. Klädseln med fläckar.