Andrea del Verrocchio

(Italien, 1435-1488)
Andrea del Verrocchio
(Italien, 1435-1488)

ANDREA DEL VERROCCHIO, efter, skulptur, mörkpatinerad metall, 1900-tal.

Ryttarstaty av kondottiären Bartolomeo Colleoni. På svart stensockel.Total längd 28 cm, total höjd 46 cm.

Ytslitage. Lagning och flertalet nagg på sockel

Utropspris
3 000 SEK