LEE, jeans, 1950-tal. Storlek 32/32.

Blåa jeans med vita stickningar. Knäppning med guldfärgade knappar. Fickor fram och bak. Hammarficka. Märkta "LEE SANFORIZED". Midjevidd ca 80 cm Benlängd ca 110 cm.

Nyskick.

Proveniens

Inköpt 1948-49 i New York av säljarens far som var sjöman.

Utropspris
1 500 SEK