SKÅP, svensk empire, 1820/30-tal.

Fanerad med mahogny och lönn. Överdel med dörr. På sockel med tassfötter och fottrissor. På dörren inlagd fackla, månskära och krans med vallmokapslar (symboler för natten vilket talar för att möbeln har varit ämnad för ett sovrum). Längd 60, bredd 70, höjd 161 cm.

Hyllor saknas. Fanerskador. Torrsprickor. På baksidan upptill borrat hål. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK