SALONGSGRUPP, 6 delar, Louis XVI-stil. 1900-tal.

Förgylld. Soffa, salongsbord samt 4 karmstolar. Dekor av rosetter samt blommor. Karmstolar med nedåt avsmalnande ben med kannelyr, armlän. Soffa med armlän och nedåt avsmalnande ben med kannelyr. L 156. Klädd stoppad sits. Bord med fyra kopplade ben. Svartmålad profilerad skiva. L 114, B 69, H 79.

Smärre slitage. Förgyllning med smärre bortfall. Klädsel med mindre fläckar.

Utropspris
8 000 SEK