Johan Tobias Sergel

(Sverige, 1740-1814)
Johan Tobias Sergel
(Sverige, 1740-1814)

JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, skulptur, brons, 1900-tal.

”Ceres som söker sin dotter Proserpina i underjorden”. Höjd 58 cm.

Slitage. Mindre repor/märken.

Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, jämför exemplar i Nationalmuseum, avbildad som nr 53 ”Ceres sökande Proserpina

Enligt uppgift inköpt på Sergel plaza.

Konstnär

Johan Tobias Sergel var en svensk skulptör, bildkonstnär, hovintendent, professor och direktör vid Konstakademien född i Stockholm. Han studerade för Jean Eric Rehn, Adrien Masreliez och Pierre Hubert L’Archeveque som tog honom till Paris för att studera skulptur. Senare studerade Sergel även gravyr för Per Floding och en tid i Rom. Verket ”Vattennymfen”, utfört 1771, var hans första självständiga och finns idag på Nationalmuseum i Stockholm. Sergel fick sitt genombrott med skulpturen ”Faunen” 1774, andra kända verk är bland annat ”Amor och Psyke” som Gustav den III införskaffade. En rad teckningar och laveringar finns bevarade utförda av honom som skildrar det gustavianska livet.

Utropspris
8 000 SEK
Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95