Fanerad med jakaranda. Dekor i intarsia. Ovantill med glasade pardörrar, bakomliggande spegelväggar. Nedtill delvis glasade pardörrar samt låda. Flankerande hyllplan. Upptill genombruten sarg samt krönande svarvade urnor. Bredd 122 cm, djup 33 cm, höjd 192 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre fanerskador. Lås ej fungerande.