SKULPTUR, Bemålad gips, 1800-tal.

"Karl X Gustaf till häst". (1622-1660). Bemålad gips. Höjd 165 cm, längd 160 cm, bredd 60 cm. Monterad på träsockel, höjd 7 cm. Rektangulär bas av marmorerat trä: längd 138, bredd 58, höjd 81. Total höjd 246 cm.

Smärre skador, avslag, lagningar.

Proveniens

Lennartsnäs herrgård, Näs socken, Uppsala län.

Slott och herresäten i Sverige, 1967, Uppland band I, avbildad sid. 345 i entréhallen.

Utropspris
60 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801