"Karl X Gustaf till häst". (1622-1660). Bemålad gips. Höjd 165 cm, längd 160 cm, bredd 60 cm. Monterad på träsockel, höjd 7 cm. Rektangulär bas av marmorerat trä: längd 138, bredd 58, höjd 81. Total höjd 246 cm.
Smärre skador, avslag, lagningar.
Lennartsnäs herrgård, Näs socken, Uppsala län.
Slott och herresäten i Sverige, 1967, Uppland band I, avbildad sid. 345 i entréhallen.