LJUSKRONA, för sex ljus. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.

Förgylld mässing behängd med prismor. Glasskiva av rött glas. Höjd ca 100, diam ca 88 cm.

Nagg. Bucklor. Borrad för el. Prismor saknas ställvis. Röda glasskivan senare.

Utropspris
8 000 SEK