Konturerat krön. Fack flankeras av skåp samt svarvade pelare. Nertill två draglådor samt dubbla dörrar med bakomliggande hyllinredning. Rikt skurna dekor. Kulfötter. Bredd 156 cm, djup 67 cm, höjd 270 cm.
Ställvis omfattande slitage. Torrsprickor. Lackskador.