AGDA HOLST, olja på duk, ej signerad.

"Studie från Köpenhamn" föreställande dam och barn. 49 x 40 cm.

Uppfodrad duk. Repor. Repa med färgförlust. Smärre fläckar.

Proveniens

Konstnärinnan Sophie-Louise Wachtmeister (1888 - 1974) och hennes dotter Tove (f. 1919). Målad vintern 1919, 1920 i Köpenhamn.

Prov. Författaren Ossian Lindskog (Fick i gåva av Agda Holst).

Utropspris
6 000 SEK