SKRIN, 1800-talets slut.

SKRIN, 1800-talets slut.

Av trä samt med metallbeklädd utsida. Gångjärnsförsett lock. Insidan beklädd med marmorerat papper. Med dolt fack för nyckel. Låset möjligt att gömma samt med ljudlig låssignal. Längd ca 36, bredd ca 24, höjd ca 15 cm. Nyckel finns.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Missfärgad. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK