Stomme i svärtat trä. Front med lådor samt skåp med bakomliggande hyllplan. Dörr med intarsia dekor. Lådor med fanerdekor av imitationmalakit. Underrede med sammankopplade ben. Längd 88 cm. Djup 41 cm. Höjd 142 cm.
Märken. Slitage. Dekorbortfall. Skador. En låda låst. Torrsprickor.