KOMMENDÖRSTECKEN, Dannebrogen, Hof- og Ordensjuveleer A. Michelsen, Köpenhamn. 1900-talets andra hälft

Vitemaljerat kors samt med förgylld metall. Vid korsvinklarna samt ovan en kungliga krona. Under den krönande kronan ett R. Vitt sidenband med röda kanter att hängas om halsen. Höjd ca 8,5 cm. I etui.

Slitage. Märken.

Utropspris
5 000 SEK