I form av bok med rikt guldpräglat skinnband. Dekor av fåglar och texten From America. På baksidan fack med lucka i silver med texten Caskete Containing Presentation Letters (inget innehåll). Beslag av silver. Invändigt fem oljemålningar bakom glas. Den största föreställande en hjulångare samt en kartusch krönt av en örn med texten "Presenterat till Mamsell Jenny Lind såsom Ett minne af hennes wistande i Amerika". Övriga målningar föreställande George Washington samt amerikanska monument. Medaljong innehållande grässtrå. 35 x 28 cm (stängd).
Slitage. Skador. Spännen saknas.
Inköpt hos M. Ekstein Limited, London 1980. Kvitto medföljer.
Bok "P.T. Barnum Presents Jenny Lind The American Tour of the Swedish Nighingale", Louisiana State University Press, 1980 medföljer.