Patinerad metall på träplaketter. I form av fiskare med pipa. Ljuspunkt i pipa samt bakom ögon. Höjd 22,5 cm.
Slitage, ställvis hård. En maskstungen. Renoverade. Lagning. Synlig skarv. Ej funktionstestade.