Kontrollmästare Veniamin Vasilyevich Savinsky. Bukigt liv med uppsvängda hänklar. Längd ca 14, höjd ca 11,5 cm. Vikt 264 gram.
Bruksslitage. Mindre bucklor. Möjligen lagningar undertill.