Stomme av ek. Rikligt skuren dekor av blommor, bladverk, rocailler och ormar. Genombruten rygg. Fast stoppad sits. Klädda armlän. Sitthöjd ca 49 cm. Längd ca 160 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar. Renoverad. Kompletterad. Lagningar.