Design
960226

CHARLES & RAY EAMES, stolar, ett par, "DKR", Herman Miller, USA, omkring 1900-talets mitt.

S k. "Eiffel tower" underrede i kromat stål med "bikini"-klädsel i svart textil. En etikettmärkt "HERMAN MILLER COLLECTION DESIGNER CHARLES EAMES".

Anlupna. Någon släppt söm samt hål. Smärre fläckar. Smärre slitage.

Se även 960228.

Utropspris
6 000 SEK