Fanerad med mahogny. Fyra lådor. En nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Beslag av mässing. Bredd 92, djup 49, höjd 152 cm.
Slitage. Ställvis blekt. Repor. Märken. Låst klaff. Nyckel saknas.