Fanerat med mahogny. Tudelat. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggand hyllplan samt lådor. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 110, djup 43, höjd 215 cm.
Slitage. Fanerskador. Ställvis blekt. Repor. Ett hyllplan saknas. Senare glas. En dörr slagen. Nyckel saknas.