Fanerad med mahogny. Svärtad dekor. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 104, djup 52, höjd 97 cm.
Slitage. Ställvis blekt. Torrsprickor. Renoverad. Kompletterad. Dekorbortfall. Repor. Märken. Senare beslag. Delvis senare målning. Nyckel saknas.