Stomme av betsat lövträ. Genombruten rygg. Beslag av mässing. Fast stoppad sits. Svarvade ben. Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage. Repor. Senare beslag. Skador. Lagningar. Olika klädsel. Klädsel med hål. Fläckar.