Fäste i stål och kavel i svärtat trä. Lätt böjd klinga med skålslipning samt flat rygg. Längd ca 96, varav klingan ca 82 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Kaveln tidigare metallindad, denna saknas nu. Missfärgad. Skador vid fästet. Bucklor.