Fäste av förgylld mässing med metallindad kavel samt rakparerstång med undervarande parerplåt, Metallindad kavel. Rak klinga med flat ås. Längd ca 94, varav klingan 79 cm.
Smärre åldersbetingat slitage. Märken. Repor.