MATTA, rölakan, ca 232,5 x 167,5 cm, signerad IS (Ingegerd Silow).
Rosamelerat randmönstrat mittfält. Bred bård med polykroma stiliserade blommor.
Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.