Målat och bronserad. Svarvad dekor. Tudelat. två dörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 100, djup 65, höjd 232 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Repor. Färgbortfall. Renoverad. Kompletterad med senare mellandel samt krön. Torrsprickor.