ANDERS PEHRSON, taklampa "Bumling" modell större, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.
Brunlackerad metall. Etikettmärkt. Modellen formgiven 1968. Diameter 60 cm, höjd ca 35 cm utan sladd.
Smärre slitage och repor. Montering för el gulnad. Ej funktionstestad.