FLINTLÅSPISTOL, Svenska Armén, omkring år 1800.

Kolv av bonat lövträ. Lås samt pipa av järn. Detaljer av mässing. Längd ca 46 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage samt mindre skador. Repor. Märken. Delar saknas.

Utropspris
3 000 SEK