Fäste av svärtat trä samt med svängd parerstång av mässing. Eneggad klinga med flat rygg och svängd egg. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 58 cm, varav klingan ca 43 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skrapmärken. Missfärgad. Repor. Svår att föra in i baljan.