ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Pelimanni", Asko 1950-tal.
Vitmålad björk samt teakfaner. Bredd 42 cm, sitthöjd 42 cm, total höjd 83 cm.
Ställvis omfattande slitage. Bemålningen delvis bortslipad från två stolar.